2021 - 2022 Committees

ADMINISTRATIVE COMMITTEES:
    Audit Chair: Kraig Moodie
    Awards Chair: Eric Held
    Budget & Finance Chair: Ellen Frketic
    Budget & Finance Vice-Chair: Laura Jo Oakes
    Business Practices Chair: Gary Moore
    Bylaws Chair:  Alan Will
    Leadership Series Chair:  Cece Nguyen
    Nominations Chair:  Cece Nguyen
    Publications Chair: Aaron Hughes
    Publications Co-Chair:  Chaka Kamran
    Publications Co-Chair:  Islam Khallaf
    Sponsorship Chair: Mike Cecil
    Sponsorship Vice-Chair:  Cheryl Paulin
    Strategic Planning & Implementation: Ted DeBoda
    
ASSOCIATIVE COMMITTEES:
    Membership Chair: Charles Poskas
    Membership Vice-Chair:  Damion Lampley
    Public Communications & Outreach Chair: Pamela Rowe 
    Student Activities Liaison:  Pono Hanson
    Student Activities Co-Chair: Chris Overcash
    Student Activities Co-Chair: Alexis Wingfield
    Young Professionals Co-Chair:  Sanyukta Gokhale              
    Young Professionals Co-Chair:  Alana Gildner

TECHNICAL COMMITTEES:
    Asset Management Chair: Steve Tarallo
    Asset Management Vice-Chair: Ed Shea
    Collection Systems Chair: Madeleine Driscoll 
    Collection Systems Vice-Chair:  Cheryl Paulin
    Fly-In Chair:  J Scott Shipe
    Government Affairs Chair: Marlou Gregory
    Laboratory Practices Chair: David Wildasin
    Laboratory Practices Vice-Chair: Dale Baker
    Plant Operations, Maintenance, and Safety Chair: Kenrick St. Louis 
    Plant Operations & Maintenance and Safety Vice-Chair: Gregory Stephens
    Residuals & Biosolids Management Chair: Hahns Hairston
    Residuals & Biosolids Management Vice-Chair: Mark Ramirez
    Spring Meeting Chair: Chein-Chi Chang
    Spring Meeting Vice-Chair: Chrissie Swan
    Stormwater Chair:   Jessica Seipp
    Stormwater Co-Vice-Chair:  Alexi Sanchez de Boado 
    Stormwater Co-Vice-Chair: 
Pratik Desai
    Technical Education Chair: Matt Zelin
    Technical Education Vice-Chair: Chike Monwuba
    Water Reuse Chair: 

LIAISON & COORDINATION COMMITTEES:
    CWEA Short Course Committee:  Scott Harmon, Bill Farrell,
            Noelle  AnuszkiewiczDarryl Noakes, Wayne Reed

    CWEA Tri Association Conference Committee Reps: Gian Cossa
            Clarence Beverhoudt, Pono Hanson, Jegnaw Essatu
    MDE W/WW Board Liaison: Clark Howells
    YH2O / Mentorship Co-Chair: Kraig Moodie
    YH2O / Mentorship Co-Chair: Dennis Hasson
    YH2O / Mentorship Vice-Chair:  
    SJWP Committee Chair:  
    Training, Review, & Evaluation Chair: Clark Howells


CWEA  Executive Administrator: Traci Storm